Vejledninger til PraktikportalenUddannelsesadministrator Under praktikkenHvordan behandler jeg studerendes selvoprettede pladser?

Hvordan behandler jeg studerendes selvoprettede pladser?

Når et praktiksted er godkendt, kan de pladser, studerende har oprettet på praktikstedet, godkendes.

På nogle UC'ere vil behandlingen af praktiksted og -plads være lig med UC's behandling af kontrakten, der er indgået mellem studerende og praktiksted.

Såfremt praktikstedet ikke er blevet behandlet, følg da denne vejledning.

1. Først vælger du "Praktikpladser" i menuen til venstre

2. Derefter vælger du "Frigivet til UC"

3. Evt. fremsøg uddannelse.

4. Vælg den plads, der skal behandles/godkendes.

Dette billede vil for visse UC'ere være selve kontrakten

Først tjekkes informationer om minimum:

5. Adresse. Her er det den konkrete adresse, som den studerende skal ud på under forløbet.

6. "Praktikforløb".

7. Specifikt om praktikperioden og læringsmål i praktikken (såfremt den studerende ikke allerede har indgivet dette)

8. "Administrationsperiode" og "Kontaktperson"

9. Herefter kan praktikvejledere tilføjes ved at fremsøge disse. Hvis du ikke kan finde den, du søger, er denne måske endnu ikke oprettet som personale (klik her for at finde vejledning).

  10. Derefter tryk "Tilføj".

11.  Der kan også tilføjes undervisere ved at fremsøge disse

  12. Og derefter trykke "Tilføj".

13. I bunden trykker du "Gem"

Herefter scroller du op i toppen igen.

Du har følgelnde muligheder:

14. "Afvis": Pladsen afvises på grund af mangler, og den studerende får nu mulighed for at tilrette i informationerne for pladsen. For Udd.-adm. ligger pladsen i "Kladde"

15. "Frigiv til praktikstedet": Den, som den studerende har skrevet på som kontaktperson, får en besked om, at han/hun kan gå ind og godkende pladsen. Når pladsen er godkendt af praktikstedet, får den status af "Frigivet til fordeling". OBS: vælger man denne mulighed, får praktikstedet mulighed for at godkende pladsen. Den studerende er da tildelt denne plads, og mangler kun at blive endeligt fordelt.

16. "Frigiv til fordeling": Den studerende er nu tildelt denne plads, og mangler kun at blive endeligt fordelt. OBS: vælger man denne mulighed, får praktikstedet ikke mulighed for at godkende pladsen. Følg vejledningens næste trin, for at fordele den studerende endeligt.

17. "Fjern": Pladsen fjernes fra Praktikportalen og den studerende kan oprette en plads på ny. Den studerende får ikke besked herom.

For at se hvilke praktikpladser, der er blevet godkendt og "Frigivet til fordeling" skal du

18. Klikke på "Praktikpladser"

19. og derefter "Frigivet til fordeling"

Her er både de pladser, adm. på uddannelsen har godkendt of frigivet til fordeling, samt de pladser, praktiksteder har godkendt og frigivet til fordeling.

20. Scroll op i menuen til venstre og find "Praktik".

21. Vælg derefter "Praktikpladsfordeling".

22. Fremsøg det konkrete praktikforløb

23. Klik på "Hent praktikpladsfordelingsdata"

Det kan tage lidt tid, inden det næste billede dukker frem.

24. Stjerneikonet indikerer, at den studerende er forfordelt på den plads, de selv har oprettet.

25. Den studerende får først at vide, om deres plads er blevet accepteret, når alle studerende er fordelt ud og administratoren trykker "Accepter nuværende fordeling".

Vejledning udarbejdet af Eva Leth oktober 2015, opdateret september 2016

0 Kommentarer

Skriv din kommentaer

Send mig en mail, når der kommer svar