Vejledninger til PraktikportalenUddannelsesadministrator Under praktikkenHvordan ændrer jeg i flowet efter de studerende er fordelt?

Hvordan ændrer jeg i flowet efter de studerende er fordelt?

Når de studerende er blevet fordelt på deres praktikpladser, har man ikke mulighed for at ændre i flowet de steder, man har gjort det hidtil. Hvis der mangler en aktivitet i flowet er der en vejledning til det her.

Herunder vil blive beskrevet hvordan man ændrer datoerne for aktiviteterne og derved også rækkefølgen hvormed aktiviteterne optræder på flowet.

Dette kan være en relativt nem måde at rykke rundt på aktiviteterne i flowet, skulle de være i uorden efter man har sat deadlines på nogle af aktiviteterne, men ikke på andre.

For at komme til at redigere datoerne i flowet skal du:

1. Finde menuen "Praktik" ude til venstre.

2. Derefter "Aktiviteter"

3. Herefter "Rediger mange".

4. Her fremsøges det konkrete praktikforløb (modul), der skal redigeres i.

5. Der er ikke mulighed for at se alle aktiviteterne sammen, så vælg hvilken type aktivitet, der skal redigeres i.

6. Fremsøg den aktivitet, du gerne vi ændre datoerne på.

7. Vælg de studerende, for hvem aktiviteten skal ændres. Hvis det er alle, vælg da "Marker alle".

8. Vælg den nye startdato.

9. Vælg den nye slutdato. Det er muligt at slette feltet, så det kun er startdatoen, der bliver opdateret: når du klikker på feltet, kommer der et lille"X" - hvis man klikker på den, ryddes feltet.

10. Til sidst vælges "Opdater"

Vejledning udarbejdet af Eva Leth, december 2015

0 Kommentarer

Skriv din kommentaer

Send mig en mail, når der kommer svar